עיריית קרית ביאליק תתלה כרזות הכוללות תמונות של נשים פורצות דרך במוסדות החינוך בעיר - כך הודיע השבוע ראש העיר, אלי דוקורסקי. ההחלטה התקבלה בעקבות עבודה אקדמית של תושבת העיר, אריאנה לויצקי, אליה נחשף דוקורסקי. בין הנשים שתמונותיהן יתנוססו בגנים ובבתי הספר: "פרופ' עדה יונת, גל גדות, אורנה ברביבאי ועוד.

כרזת הנשים המשפיעות. צילום: מתוך הפייסבוק

במסגרת לימודיה של אריאנה לויצקי, תושבת ביאליק וסטודנטית לתואר ראשון במדעי החברה ומדיניות ציבורית באוניברסיטה הפתוחה, היא כתבה מסמך עמדה בנושא נשים פורצות דרך. "במהלך אחד הקורסים כתבתי מסמך מדיניות בין 2-5 עמודים, שבו נבחנת המדיניות בהיבטים שונים בשלטון המקומי", הסבירה לויצקי.

מאיפה הרעיון לנושא הזה?

"כשאת ילדה או אמא צעירה את לא מסתכלת כל כך על התמונות בכיתה. אבל בגיל מאוחר יותר.  אחד הדברים שהכי הפריעו לי הוא שאין כלל תמונות של נשים במוסדות החינוך. אנחנו רואים בכל מוסד חינוכי פינת הלאום, או 'ארץ ישראל שלי'.

אלי דוקורסקי. צילום: נחום סגל. אריאנה לויצקי. צילום: פרטי

"בפינה הזו תלויים דגל ישראל, מגילת העצמאות, ההמנון וסמלי המדינה, וכן תמונות של ראש הממשלה, נשיא המדינה והרמטכ"ל. למעשה הילדים לא חשופים כלל לתמונות של נשים בעמדות מפתח. היעדרות הנשים בולטת", אמרה.

"ילדים מבלים בכיתה בין 4-7 שעות בכל יום. אלו שעות של חינוך. לא משנה מה המורה אומרת - תמונה אחת שווה אלף מלים. כשחסר לנו משהו, אז הוא חסר מהשיח הציבורי".

"המטרה היא שילדים וילדות בכל הגילאיים יראו את הדמות הזאת נוכחת. הנושא חשוב כי בסופו של דבר ילד מזדהה עם מי שנראה לו קרוב אליו או דומה לו", אמרה. "מבחינתי, אם המורה רוצה לעודד ילדה, היא צריכה להגיד לה 'את לא תהיי כמו פרופ' עדה יונת אם לא תתאמצי' וכו'. התמונות האלה צריכות להיות תמונות של מנהיגות והן חייבות להיות נוכחות בכיתה ובתוך השיח".

לויצקי, כאמור, העבירה את המסמך לראש עיריית קרית ביאליק, אלי דוקורסקי, שהחליט לאמץ את הרעיון. לדבריו, בזמן הקרוב ייתלו בכל מוסודות החינוך כרזות עליהן מתנוססות תמונות נשים פורצות דרך, בהן מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר תאני, כלת פרס נובל לכימיה, פרופ' עדה יונת, נשיאת בית משפט העליון, אסתר חיות, האלופה הראשונה בצה"ל, אורנה ברביבאי, מקימת המכללה החרדית בירושלים, מגשרת בין פערי הציבור החילוני והחרדי, עדינה בר שלום, השחקנית הבינלאומית גל גדות, הטניסאית הבינלאומית, שחר פאר, וראש ממשלת ישראל הרביעית, גולדה מאיר.

לויצקי הוסיפה: "העברתי לדוקורסקי את המסמך, שהתלהב מהרעיון ופעל באופן מהיר לביצועו. אני מאוד שמחה לראות שזה יוצא הפועל", אמרה. "כל הבחירה היא של ראש העיר, אני לא הייתי שותפה לזה. אני רק הצעתי את הנושא. אני מאוד שמחה שיש מגוון של נשים. יש פה גם משהו המחבר בן עבר והווה".

ראש עיריית ביאליק, אלי דוקורסקי: "חינוך לשוויון חייב להתחיל מהגיל הרך, לכן הנחיתי להפיק כרזה של נשים פורצות דרך שתתלה בכל גני ילדים וכיתות בעיר".

 "גם בתפקידי כראש העיר אני דוגל בקידום נשים: ברשימה שלי למועצת העיר 50 אחוז הן נשים, במועצה הדתית 43 אחוז הן נשים, מספר רב של נשים בדירקטוריונים של תאגידים עירוניים. אני מאמין בכוח נשי לשנות ולהוביל".